Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Malowanie drewna farbą akrylową – co warto o tym wiedzieć?

Dodano: 25 września 2020; Chcesz odrestaurować stare krzesło, odświeżyć kolor regału, a może przemalować drewniane dodatki w swoim pokoju? Jeśli tak, sięgnij po uniwersalną farbę akrylową do drewna. Podpowiadamy, jak uzyskać najlepszy efekt i o czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do pracy.

Farby i narzędzia – co wybrać?

Drewno można malować różnego rodzaju farbami – nadają się do tego celu emalie olejno-ftalowe oraz kredowe. Jeśli jednak zależy Ci na neutralnym zapachu farby i żywych kolorach, sięgnij po farby akrylowe do drewna. Możesz skorzystać z produktów dostępnych na stronie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Emalie-i-spraye/Emalie-akrylowe-(wodne)/c/b2c-emalie-akrylowe-wodne.

Emalia akrylowa to produkt na bazie wody, a nie rozpuszczalnika – taki skład wpływa na przyjemny zapach. Nie musisz martwić się o opary unoszące się na długo po skończeniu prac malarskich. Farba wodna nadaje się do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Można malować nią nawet meble w pokoju dziecięcym i zabawki. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki poziom krycia kolorem. W przeciwieństwie do bejcy lub lakierobejcy emalia akrylowa całkowicie kryje rysunek słojów.

Oprócz farby będziesz potrzebować także pędzla. Wiele osób lubi korzystać z małego wałka malarskiego, jednak narzędzie to nie nadaje się do niewielkich powierzchni oraz mebli bogato rzeźbionych. Aby pomalować detale i dotrzeć do zakamarków, zawsze będzie trzeba wykorzystać pędzel.

Przygotowanie podłoża przed malowaniem farbą akrylową

Przed rozpoczęciem prac nie zapomnij przygotować drewnianej powierzchni. Jeśli farba się łuszczy i odchodzi od drewna, powinieneś zeszlifować podłoże. Twoim celem jest uzyskanie równej, gładkiej powierzchni. Od jakości pracy na tym etapie będzie w dużej mierze zależeć końcowy efekt. Jeśli poprzednia warstwa farby jest w dobrym stanie, wystarczy przetrzeć powłokę papierem ściernym. Poprawisz w ten sposób przyczepność farby. Meble z płyty MDF pokrytej laminatem również nadają się do malowania farbą akrylową do drewna. W ich przypadku szczególnie ważne jest zmatowienie śliskiego laminatu papierem ściernym.

Jak malować farbą akrylową – porady

Oprócz solidnego przygotowania podłoża przed malowaniem powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdź porady poniżej.

1. Przed malowaniem zastosuj grunt do drewna. Dzięki niemu wyrównasz chłonność powierzchni i będziesz mógł ograniczyć zużycie farby.

2. Najpierw pomaluj wszelkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, a potem przejdź do malowania większych powierzchni.

3. Podczas malowania prowadź pędzel lub wałek wzdłuż linii słojów. Zadbasz w ten sposób o równomierne rozprowadzenie emalii do drewna.

4. Pamiętaj, że lepiej pomalować mebel dwukrotnie lub nawet trzykrotnie, niż nakładać jedną grubą warstwę farby akrylowej. Staraj się kłaść jak najcieńszą powłokę, a prześwity wyrównaj w następnym malowaniu.

5. Pomiędzy malowaniem kolejnych warstw daj powłoce całkowicie wyschnąć. Potrwa to około kilku godzin – sprawdź, jaki czas schnięcia podaje producent konkretnego preparatu.