Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Będzie moc, będzie rozwój... czyli o przebudowie linii wysokiego napięcia

Dodano: 17 czerwca 2019; Polska Grupa Energetyczna przygotowuje kompleksową przebudowę linii energetycznej 110 kV, głównego źródła zasilania dla Góry Kalwarii. W przyszłym tygodniu Rada Miejska planuje przyjąć stanowisko, którego celem jest przyspieszenie inwestycji.

Kilka dni temu w tej sprawie odbyło się w ratuszu spotkanie projektantów inwestycji z lokalnymi władzami. Dwutorowa linia (czyli istniejąca na dwóch równoległych rzędach słupów), którą prąd płynie do naszej gminy od strony Konstancina-Jeziorny, liczy już około pół wieku. Z tego powodu coraz częściej ulega awariom, a przy tym słupy, pomiędzy którymi rozpięto przewody, przestały spełniać normy. Jednak największy problem stanowi zbyt mała moc, jaką można dostarczyć przestarzałą linią do Góry Kalwarii. To przekłada się na ograniczenia w rozwoju gminy, ponieważ inwestorzy nie mają szans na uzyskanie odpowiedniego zasilania.

To być albo nie być

Od kilku lat energetycy pracują nad poprawą stanu linii wysokiego napięcia (110 tys. woltów). Pod uwagę brane są dwa warianty. Zgodnie z pierwszą koncepcją, dwutorowa linia zostałaby poddana gruntownemu remontowi (z wymianą słupów i przewodów). W drugim przypadku energetycy postawiliby wyższe słupy, zamontowali na nich więcej przewodów i jednocześnie zlikwidowali drugą, równoległą linię (położoną bliżej Wisły). W ten sposób linia zajmowałaby tylko jeden pas gruntu (tzw. korytarz) zamiast obecnych dwóch.

Zdaniem wiceburmistrz Danuty Rechni, drugi wariant jest dużo bardziej korzystny dla gminy Góra Kalwaria. – Zgodnie z zapowiedzią energetyków, inwestycja pozwoli na ograniczenie szerokości pasa uciążliwości linii z 19 do 10 metrów. Równie ważniejsze jest to, że usunięcie drugiego toru sprawi, że właścicieli tych gruntów w końcu będą mogli zagospodarować swoje działki, leżące obecnie pod linią wysokiego napięcia – tłumaczy. – Moim zdaniem przebudowa linii 110 kV to być albo nie być dla Góry Kalwarii – nie ma wątpliwości.

Bez negatywnych skutków

W czwartek projektanci wyjaśniali radnym założenia projektu, którego realizacja ma kosztować około 20 mln zł. Wspomnieli m.in. o tym, że nowe, stalowe słupy kratowe miałyby 50 metrów wysokości ponad lasami oraz około 30 metrów nad większością pozostałych terenów. Z przedłożonych map wynika, że najbliżej zabudowań nowa linia (tak jak i stara) znajdzie się w Szymanowie. Obecny na spotkaniu mieszkaniec tej wsi przekonywał, że energetycy powinni wykupić od właścicieli posesje położone najbliżej linii, albo skablować ją na pewnym odcinku (czyli zakopać). Projektanci wyjaśniali, że właściciele gruntów pod inwestycją (jeśli powstanie jeden tor) otrzymają rekompensatę. Dodawali przy tym, że nowa linia zwiększy bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, ponieważ wyższe słupy zdecydowanie ograniczą oddziaływanie linii na otoczenie. Wyjaśniali również, że skablowanie linii wysokiego napięcia kosztuje 40-krotnie więcej niż budowa linii napowietrznej. PGE nie ma na o pieniędzy.

W trakcie dyskusji podsumowującej spotkanie nikt z obecnych nie potrafił podać jakie byłyby negatywne skutki przebudowy linii przesyłowej. Biuro projektowe prowadzi obecnie konsultacje przed przygotowaniem dokumentacji i uzyskaniem pozwoleń niezbędnych do przeprowadzenia prac. Na najbliższej sesji (26 czerwca) Rada Miejska planuje podjąć stanowisko, które w założeniu ma pomóc w jak najszybszej realizacji przedsięwzięcia.

Zaznaczona na planie niebieską kreską linia wysokiego napięcia zastąpi linię istniejącą obecnie na tym samym pasie gruntu, a także sąsiędnią linią, która na mapie jest zaznaczona kolorem czerwonym

Fot. UMiG w Górze Kalwarii

(Inf. prasowa)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (16)

czekamy

Data: 18 czerwca 2019, 05:48 https://www.gorakalwaria.net/news-na-rynku-powstanie-fontanna-8211;-tak-zdecydowali-mieszkancy-w-glosowaniu,170.html

k1

Data: 18 czerwca 2019, 09:15 Absolutnie nie można się zgodzić na 400kV ani na 220kV, które w wyniku późniejszej modernizacji może być podniesione do 400kV.
Najbezpieczniej jest pozostać przy 110kV na dwóch niskich liniach.

Hendryk

Data: 18 czerwca 2019, 16:24 @k1
Musi być moc, Ty wiesz ile mocy potrzebuje szklarnia !

Nick

Data: 18 czerwca 2019, 16:26 Fontanna prądu ani inwestycji czy nowych miejsc pracy nie da.

FREAK

Data: 18 czerwca 2019, 16:40 Ostatnio głośno o betonowaniu miast, oby skwer przed ratuszem nie wyglądał tak w przyszłości.

@@

Data: 18 czerwca 2019, 22:32 Firmom działającym na terenie gminy już dawno ograniczało się przydziały mocy np. Polblume

Henio

Data: 19 czerwca 2019, 09:22 k1 - a może jakiś argument???

k1

Data: 19 czerwca 2019, 09:49 @Hendryk

Taak... preferencje osobiste decydentów mogą przeważyć nad innymi przesłankami.


Ferdek

Data: 19 czerwca 2019, 11:55 Brawo,niech zacznie się w końcu coś dziać w tej mieścinie,a zawistni niech zawału dostaną ze swojej złości.

mieszkaniec

Data: 19 czerwca 2019, 16:55 A gazony z 3-maja miały zniknąć,
a śmieci mieliśmy już nie znajdywać,
a latarnie miały zdobić,
a elewacja kina miała być naprawiona,
cuda na kiju ani kibla,ani fontanny tylko baj korki .

dwg

Data: 19 czerwca 2019, 23:22 Ten artykuł to ściema i dezinformacja. Niech się pani Renia nie wypowiada w sprawach, o których nie ma pojęcia.
Zapewnienia energetyków? Koń by się uśmiał.
Koszt 40-krotny? Chyba Wam się zero dopisało.
Na mapkach widać, że linia WN znika na polu golfowym w Brześcach. Dało się zakopać kabel?
Właściciele gruntów, nie dajcie się zrobić w konia. Zorganizować się, nie rozmawiać w pojedynkę.


mieszkaniec 2

Data: 20 czerwca 2019, 10:05 I jeszcze :
Będzie ładniej w Górze Kalwarii
Będzie park handlowy !

Mieszkaniec

Data: 20 czerwca 2019, 15:12 W ramach modernizacji sieci przesyłowej warto skablować linie niskiego napięcia, które znacząco podnoszą estetykę Góry Kalwarii. Niech inwestor PSE wraz PGE poniosą te koszty, co w znacznym stopniu podniesie atrakcyjność miasta ( pozostanie już tylko kanalizacja).

więcej mocy

Data: 22 czerwca 2019, 07:38 Dobrze nie nie pada choć synoptycy ciągle zapowiadają burze z gradem.
Polder na Strażackiej ,Grójeciej,i Kalwaryjskiej dopiero będzie miał moc !

Zainteresowana

Data: 25 czerwca 2019, 16:05 Zgadzam się z dwg na polu golfowym w Brześcach linia napowietrzna została zakopana. Proszę sprawdzić mapy sprzed 10 lat można było zrobić można .Zastanawiam się
jak długo nasz Władza będzie decydowała o tym co można robić na naszych ziemiach .Czy my właściciele już nic nie
mamy do powiedzenia.

Pole golfowe

Data: 27 czerwca 2019, 15:06 Linię skablowano na terenie nieukończonego pola golfowego. Za skablowanie zapłacił właściciel pola.